דיקור סיני

דיקור סיני היא אחת מהרפואות העתיקות בעולם, יחד עם צמחי המרפא, הדיקור הסיני ידוע לעולם כבר מעל 3000 שנה.

כיום  הדיקור הסיני הוא חלק בלתי נפרד ממחלקות בבתי החולים הגדולים בארץ ובעולם, חלק אינטגרלי מכל קופות החולים. הדיקור הסיני ממשיך להיחקר לעומק, כדי לנסות ולהבין את מנגנון הפעולה הקסום שהגיע מאי שם בסין הרחוקה.

הרפואה הסינית הקלאסית כוללת בתוכה את התאוריה של היין והיאנג, ,5 האלמנטים שהם בעצם חלק מהטבע העץ, אש, אדמה, מתכת ומים, 12 האיברים ועוד ועוד פרמטרים שעוזרים לנו לאבחן את המטופל בשלמותו ולתת לו את הטיפול הכי מדויק עבורו. במהלך ההתפתחות של התחום הרחב הזה שקוראים לו רפואה סינית נולדו לעולם עוד שיטות ועוד זרמים ואינספור טכניקות דיקור ואבחנה לטיפול באדם.

לא כל כאב מטופל באותה הצורה אצל כולם, משום שלא תמיד המקור הוא אותו מקור, כל גוף הוא שונה במבנה שלו, באיכות האנרגטית שלו, ולכן לא כל כאב מטופל בכדור אחד ששמו אקמול.

המיגרנות שלי יכולות להגיע מהכיווץ המתמיד שיש לי בשכמות והצוואר ואילו שלך יכולות לנבוע מתזונה לקויה, סטרס, נעילת לסתות ועוד. ולכן אין גלולה אחת שמתאימה לשנינו.

 

דיקור סיני
דיקור בטן

מהו הדיקור הסיני? ואיך זה עובד?

דיקור סיני זו טכניקה של טיפול בגוף האדם ע"י האנרגיה שזורמת בו, הצ'י,  דרך ערוצי האנרגיה הרבים והמסועפים בגוף שנקראים מרידיאניים. על גבי המרידיאנים פזורות מאות נקודות דיקור שלהן תפקידים שונים.

על ידי החדרת המחט לנקודות הדיקור המתאימות לאבחנה, אנחנו בעצם מזרימים צ'י לאזור של הנקודה או לאורך המרידיאן כולו ומנחים את הגוף מה לעשות כדי לרפא את עצמו. המחט או המטפל לא מזרימים לגוף המטופל "כוחות על" או אנרגיות מבחוץ. הגוף לומד ויודע לעבוד עם מה שיש לו בצורה הטובה ביותר.

האבחנה  של המטופל מסתמכת על תשאול מקיף, אבחנת לשון, אבחנת דופק, אבחנה דרך התבוננות ומגע.

 

דיקור סיני
דיקור בטן משולב עם מוקסה לחימום

המטרה של הטיפול היא כמובן לטפל בתלונת המטופל אבל גם להבין מהו השורש של אותו תלונה ,מי הוא האדם שניצב מולי, מאיזה מקום הוא פועל בעולם הזה, למה כואב לו, איך למנוע את הכאב הזה בעתיד. ואם נלך לשורשי הרפואה הזו, רפואה סינית היא רפואה מונעת. הגוף שלנו תמיד יוצא מאיזון בגלל שאנחנו חיים את החיים שלנו ולא עומדים במקום, השאיפה של הרפואה הסינית שנעזרת בכלים כמו  מגע (טיפולי שיאצו, טווינא), דיקור וצמחי מרפא היא לנסות ולהחזיר אותנו עד כמה שניתן לאיזון.

כלים נוספים מעולם הרפואה הסינית

כוסות רוח-ישנם סוגים שונים של כוסות רוח, כוסות מזכוכית, פלסטיק או סיליקון. מטרת הכוסות היא לייצר ואקום שגורם לזרימת דם מואצת לאזור. הכוסות רוח יעילות בבעיות כמו שפעת בשלבים ההתחלתיים, כאב שרירי ועוד.

מוקסה- זהו צמח לענה סיני מיובש וגרוס שמשמש לחימום נקודות ספציפיות או לחיזוק המחט ויצירת תנועה גדולה יותר של צ'י במקום. המוקסה יעילה בכאבי מחזור, פריון, כאבי בטן, שלשולים ועוד.

כמובן שהדיקור הוא לא תרופת פלא, זהו תהליך שלוקח זמן, המטפל והמטופל מתגייסים  וצועדים יחד בדרך. רפואה סינית זו דרך חיים, זו ההבנה העמוקה שאנחנו חלק בלתי נפרד מהטבע, כוחות הטבע פועלים עלינו בין אם אנחנו רוצים ובין אם לאו וככל שנלמד טוב יותר להיות קשובים לכוחות האלה ולגוף שלנו נוכל לאזן את עצמינו מהר יותר ברגע הצורך. התפקיד שלי כמטפלת הוא בין היתר לשקף למטופל סיטואציות בחייו, להנחות אותו לשינוי אורחות חיים במידת הצורך כדי להביא את המטופל למלוא פוטנציאל הריפוי.

 

דיקור סיני
דיקור יד להורדת דלקת במפרק

לאילו בעיות מומלץ לשלב דיקור סיני?

דיקור סיני מומלץ למגוון מאוד רחב של תסמינים. ה-FDA כבר המליץ עליו כטיפול מקדים ויעיל לכאבי גב אך יש מגוון רחב של בעיות נוספות שדיקור יכול להימצא יעיל בהם:

גניקולוגיה של האישה-כאבי מחזור, אל ווסת, פריון, תסמונת קדם ויסתית ועוד.

כאבי ראש, כאבי שריר שלד, בעיות עיכול ומחלות מעיים, דלקות פרקים, פיברומיאלגיה ועוד.

עייפות, דיכדוך, עצבנות, בעיות שינה, תופעות גיל המעבר.

 

 

דיקור סיני
שילוב עם שיאצו לבטן

איך בוחרים מטפל מתאים?

נכון להיום אין בארץ תואר ברפואה סינית.  כמו בכל תחומי הרפואה המשלימה כל אחד מאתנו יכול להתחיל "לטפל" כבר היום וזה אכן חוקי. מצב זה מביא לשוק רווי שרלטנים ומטפלים שלמדו קורס של שלושה חודשים שמתיימרים לטפל בכל בעיה שלכם.

נדרשות 4 שנות לימוד אקדמיות באחד מבתי ספר המובילים בארץ לרפואה משלימה וקבלת תעודת מטפל מוסמך  כדי לטפל ברמה מקצועית.

אם פניתם לקופת חולים אתם יכולים להיות רגועים, מי שלא תואם את הקריטריון למעלה לא יעבוד באף קופת חולים.

אם הופנתם בהמלצה או שהחלטתם לפנות למישהו דרך האתר שלו או עמוד הפייסבוק אל תהססו לשאול אותו היכן למד ולראות תעודות. אני בטוחה שאף מטפל מוסמך לא יהסס להציג את התעודות שלו ואפילו יעריך אותכם על בקשה זו משום שגם אנחנו כמטפלים נפגעים מכך שמי שרוצה הוא "מטפל".

מכיוון שמדובר על תהליך ולרוב לא פגישה חד פעמית תבחרו מטפל שגר קרוב למקום מגוריכם או למקום עבודתכם. חבל שתפסיקו את הטיפולים בגלל חוסר נוחות.

ולסיכום תזכרו דבר חשוב, אם החלטתם שבא לכם שינוי, שנמאס לכם מהכאב שמלווה אותכם כבר 10 שנים ואתם מוכנים להיפטר ממנו, קחו לכם איש מקצוע שילווה אותכם בדרך. תמיד עדיף להיעזר במי שיודע ורוצה לעזור. וגם אם נכוותם בעבר, כמו הזוגיות, תנו צ'אנס חדש למישהו מוסמך ללוות אתכם בדרך שלכם.בהצלחה!

דיקור סיני
התעודות שלי