קליניקה לרפואה מסורתית לילדים ומבוגרים

דיקור סיני

מה מעניין אותך בדיקור סיני?

דיקור סיני היא שיטת טיפול עתיקה בת מעל 3000 שנה. שיטת הטיפול המסורתית הזאת הגיעה עלינו הישר מסין הרחוקה ובשנים האחרונות מתפשטת במהירות ברחבי העולם המערבי והולכת יד ביד לצד הרפואה המערבית. כיום זו שיטת הטיפול הנפוצה ביותר במערב והנחקרת ביותר בקרב השיטות שבאות מהרפואה המסורתית.

כתבתי מאמר ספציפי לגבי דיקור סיני,  למי שרוצה לדעת הרבה יותר לעומק מה זה בדיוק דיקור סיני.

איך דיקור סיני עובד בקליניקה

המפגש שלי עם המטופל מתחיל עוד בשיחת הטלפון הראשונה שלנו. מהרגע הראשון חשוב לי להבין מה הבעיה שלשמה הוא פונה אלי והאם אוכל לעזור לו.

המפגש הראשון -בניית אסטרטגית טיפול

שלב ראשון – תשאול

המפגש הראשון מתחיל בתשאול מקיף שמטרתו לקבל כמה שיותר מידע אודות האדם שיושב מולי בהקשר לתלונה שבגללה הוא פנה אלי אבל לא רק…

כמעט תמיד תפגשו בתשאול שאלות שלא בהכרח תבינו מה הקשר שלהן לתלונה שלכם. אבל אל דאגה, ברפואה הסינית הכל קשור להכל ואני אף פעם לא שואלת סתם או מתוך סקרנות. כל פיסת מידע יש בה חשיבות לקבלת אבחנה כמה שיותר מדויקת.

עבודת המטפל ברפואה סינית דומה לעבודתו של בלש, איסוף מידע בכל המישורים האפשריים על מנת לבנות תמונה כמה שיותר ברורה ומדויקת של המטופל והבעיה שאיתה הוא הגיע.

לאחר התשאול הראשוני, ישנם עוד כמה בדיקות לפני שאני מחליטה אילו נקודות דיקור אבחר בטיפול הנוכחי ומה תהיה האסטרטגיה הטיפולית שלי.

אבחנת דופק: כלי אבחנתי חשוב מאוד שבודק רבדים שהמטופל לא בהכרח מודע אליהם ולא בהכרח יודע לבטא  במילים. בדיקת הדופק הסיני שונה מבדיקת הדופק המערבי, מעבר למהירות הדופק אני בודקת גם את האיכות שלו, עוצמה, ועוד פרמטרים שמשלימים לי חלקים מהפאזל.

אבחנת לשון: אבחנת לשון הוא כלי מרתק ודרכו אנחנו רואים את מה שקורה בתוך הגוף. המפה שעל הלשון מספרת לנו מה קורה עם האיברים הפנימיים של המטופל בראייה הסינית.

אבחנת גוף: אבחנת הגוף מתחילה כבר בהתבוננות הראשונית שלי במטופל, בצבע עורו, גוונים נוספים בפנים, פצעים, קמטים, סימנים אחרים, מרקם העור, מבנה הגוף, ראש, עיניים, פה, אצבעות. בעצם מכל חלק בגוף ניתן לשאוב לא מעט מידע.

בהמשך, האבחנה נעשית גם תוך כדי בדיקה של אזורים שונים בגוף, בבטן, בגב כפות ידיים ועוד, שכל אחד מהם משלים לי עוד פיסה מהפאזל.

חלק מהאבחנות האלה מראות על מצב כרוני (קבוע או מתמשך לאורך זמן ) שקיים בגוף המטופל והשינוי בהם הוא פחות דינאמי, כמו מצב הלשון לדוגמא. לעומת זאת הדופק משתנה כל הזמן ויכול להשתנות גם תוך כדי טיפול ולכן על חלק מהבדיקות אחזור גם לאחר הדיקור וגם בטיפולים הבאים כדי לעקוב אחר שינויים.

שלב שני – באות המחטים

דיקור סיני, למרות ששמו לא אטרקטיבי במיוחד הוא לא טיפול כואב. המחטים של היום הן לא המחטים של סין מימי הביניים, הן דקות מאוד ומאפשרות החדרה מהירה, חלקה ולא כואבת. ישנם אזורים שלא תרגישו את המחט בכלל ויש אזורים שבהם תרגישו משהו שמזכיר עקיצת יתוש.

לאחר בחירת נקודות הדיקור והחדרת המחטים, המטופל נח לו ברוגע בין 15-25 דקות. בחלק מהמקרים אני נוהגת לשלב טיפול שיאצו מקדים לדיקור או ישר אחריו כדי להשלים את הטיפול לאפקטיביות המקסימלית.

רוצים לקבוע תור?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם