קליניקה לרפואה מסורתית לילדים ומבוגרים

זה לא סוד שבשנים האחרונות מגמת הבריאות היא כבר הרבה מעבר לטרנד. וכשזה מגיע לתזונה של הילדים שלנו, זה מקבל תוקף נוסף. העלייה במשקל ובעיות בריאותיות בגיל הצעיר הן כבר מעבר לתופעה וחשוב לשים לזה סוף ולתקן את הרגלי התזונה של הילדים כבר בגיל צעיר.

עלייה במשקל אצל ילדים ובני נוער קשורה באופן ישיר להרגלי תזונה לא נכונים, וניתן לראות שזה כבר לא טרנד, בייחוד כמשרד הבריאות נכנס לתמונה עם חוק סימון המזון שיוצא לדרך עוד מעט. זה בנוסף לכך שהרבה מחקרים מראים את הקשר הישיר בין תזונה נכונה ובריאה לתוחלת חיים ארוכה ואיכותית.

גם בריא וגם טעים

הילדים שלנו הם קהל קשה. הם לא יתפשרו על אוכל בריא אם הוא אינו טעים. לכן חשוב מאד לגוון, להציע מזון המבוסס על דגנים, ירקות ופירות, בצורה יצירתית.

כמובן, חשוב מאד לשים לב שכמה שיותר טבעי ולא תעשייתי, הכי טוב. בלי חומרים משמרים, תוספות טעם וריח וכמובן צבעי מאכל.

כמובן שאחד האתגרים זה הזמן. הכי נוח להכין מהר משהו תעשייתי ומוכן מראש, מאשר לבשל ארוחה מדי יום. אבל אפשר למצוא דרכים יצירתיות לדאוג לאוכל בריא לאורך כל השבוע. למשל, להקפיא אוכל. החל מתבשילים שהכנו ואפילו שניצל לפני טיגון, כך שכל מה שצריך לעשות זה להפשיר אותו, לטגן אותו, להוסיף תוספת בצד וכך יש לנו ארוחה בריאה ומהירה.

אז איך עושים את זה?

  1. תשתפו אותם – אין דרך יותר טובה בשביל הילדים להבין את הבסיס לתזונה נכונה מאשר לתת להם לקחת חלק בהכנה ולבחור מה הם רוצים לאכול.
  2. תפנו זמן לאוכל תוודאו שהילדים לא "אוכלים על הדרך". לא תוך כדי צפייה בטלוויזיה, לא תוך כדי משחק מחשב ולא תוך כדי הכנת שיעורים. לשבת ליד השולחן, לאכול כמו שצריך ואז להתפנות לשאר הדברים.
  3. תצטרפו לתהליך – קל לרצות שהילדים שלנו יאכלו נכון, אבל קשה ליישם בעצמנו. גם לנו יותר קל "לחטוף" משהו מהיר בדרך מאשר להכין לנו ארוחה מזינה. אז אנחנו צריכים לספק דוגמה אישית ולוודא שגם אנחנו משקיעים בארוחה בריאה לעצמנו.
  4. יצירתיות באוכל – אחד הדברים הכי כיפים זה כל הזמן לגלות מאכלים שונים. כך גם הילדים שלנו לא ישתעממו כל הזמן מאותו מזון וגם תתפלאו לגלות שהטעם של הילדים משתנה ואולי אוכל שהם לא אהבו בעבר פתאום יהפוך למזון האהוב עליהם.

 תאמצו הרגלי אכילה נכונים

ישנם הרבה מחקרים שמראים את הקשר הישיר בין תזונה נכונה אצל הילדים לבין ההשפעה על איכות חייהם בגילים מאוחרים יותר.

הילדים שלנו מחקים אותנו בהרבה דברים, לכן אם גם אנחנו לא מקפידים על תזונה נכונה, למה שנצפה שהם כן? לכן חשוב שגם אנחנו נוותר על חטיפים וממתקים, ואם אפשר אפילו נוציא אותם מהבית, ובמקום כך נבסס את התזונה על מאכלים בריאים יותר. די מהר תרגישו את השינוי גם אצל הילדים.

אך עם כל מה שכתבתי, חשוב לזכור שהכל במידה וחשוב גם לשמור על מידת גמישות מסויימת. אם ההורים יהיו נוקשים כל הזמן וידרשו מהילד לאכול רק אוכל בריא, זה יכול להוביל גם כן להפרעות אכילה. לכן מדי פעם כשהילד מבקש או נמצא אצל סבא וסבתא ומקבל ממתק כזה או אחר, אפשר וחשוב לאפשר לו ליהנות גם מזה.