צמחי מרפא סיניים

כל מה שאתם צריכים לדעת על טיפול בצמחי מרפא סיניים

אחד משלושת הכלים המרכזיים  בטיפול ברפואה הסינית הם צמחי מרפא. כמו גם ברפואות של עמים אחרים, הצמחים הם כלי טיפולי חזק ששימש את אבות אבותינו.

היסטוריה של התרופות המערביות

כידוע צמחים הם המקור הראשוני להמצאת התרופות. היום  בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית כבר למדו להפיק חלק מהחומרים בצורה סינטטית, אבל המקור הגיע מעולם הצומח.
אחת מהדוגמאות המפורסמות ביותר הוא צמח האצבעונית ארגמנית  (דיגיטליס בלטינית ו DI HUANG בסינית) שהתגלגל לאורך כמה מאות שנים במערב עד שהופקה ממנו תרופה לטיפול באי ספיקת לב והפרעות קצב הלב, צמח שברפואה הסינית נמצא בשימוש רחב כבר כמה אלפי שנים  בצורותיו השונות.

 

צמחיים רפואיים

צמחי מרפא ברפואה הסינית

צמחי המרפא הוא שם כללי, בקטגוריה הזו נכנסים כל חלקי הצמח מהגזע עד העלים, פרחים, שורשים ,זרעים, פירות,  וגם מינרלים, בעלי חיים או חלקים שלהם כמו לדוגמא קרן של אייל או פרה גם נחשבים כצמחי מרפא, אבל בארץ רוב המוצרים שבאים מהחיי אסורים לייבוא מסיבות רבות, צער בעלי חיים, כשרות וסיבות נוספות.

צמחי המרפא ברפואה הסינית מחולקים לקטגוריות לפי הקריטריונים הבאים:

  • טעם -מתוק, מלוח, חמוץ, חריף, ארומטי,מר,מתוק
  • מה הם עושים\מה הכיוון האנרגטי שלהם – מכווצים, מניעים, מחזקים, מפזרים וכו'
  • טמפרטורה- קר, קריר, חמים, נייטרלי
  • לאילו מרידיאנים או איברים הם נכנסים
  • האם מחזקים יין או יאנג, צ'י או דם וכן הלאה

 

 

אז איך מטפלים בעזרת צמחים רפואיים סיניים

שלב ראשון – אבחנה 

תשאול מקיף, אבחנת דופק, התבוננות, אבחנת לשון ואבחנת גוף

שלב שני – בחירת צמחים

לאחר האבחנה של המטפל (מומלץ לקרוא את המאמר 10 טיפים איך לבחור מטפל ) תתבצע בחירה מדויקת של צמחי המרפא עבור אותו מטופל. כל מטופל יקבל מרשם ייחודי לו גם אם שניהם הגיעו עם אותם תסמינים.

שלב שלישי – הכנת הפורמולה

להכנת פורמולות יש מספר שיטות, החל בזמני בישול שונים לכל צמח, ושיטות עיבוד שונות  כמו טיגון לדוגמא.

בישולRAW היא השיטה המסורתית, שבה המטופל בסין היה מקבל שקית עם צמחים מיובשים והוראות בישול. בביתו היה מכין את הפורמולה בסיר קטן ושותה במהלך היום.

טנקטורה על בסיס אלכוהול שבה משרים את הצמחים בתוך תמיסה אלכוהולית והחומרים הפעילים  שבצמח משתחררים לתוך הנוזל.

גרנולות  פורמולה באבקה שמוהלים במעט מים או לחלופין ניתן לקפסל את הגרנולות. שיטות שהן מודרניות מאוד

מיוחד לילדים ותינוקות מדהים בעיני שיש הכנה מיוחדת לילדים על בסיס גליצרין ממש כמו סירופ לטיפול בכאבי גרון רק בהתאמה אישית ועשוי מצמחים.

למי מתאים טיפול בצמחי מרפא

צמחי המרפא מתאימים גם לקטנים וגם לגדולים שבינינו, הם עוזרים במגוון רחב של  מכאובים ובעיות בריאותיות ויכולים להקל על סימפטומים כמו כאבי בטן, שלשולים, עצירות, אסטמה, מחלות עור, חיזוק מערכת חיסון, מחלות מעי דלקתיות, סכרת, עייפות כרונית, כאבי מחזור, בעיות שינה, אפילו כתמיכה בחולים אונקולוגיים ועוד.

צמחיים רפואיים