צמחי מרפא סיניים

מה מעניין אותך בצמחי מרפא סיניים?

צמחי מרפא

היסטוריה של התרופות המערביות

אחד משלושת הכלים הטיפוליים המרכזיים ברפואה הסינית וברפואות נוספות של עמים אחרים, הוא צמחי מרפא. הצמחים הם כלי טיפולי חזק ששימש את אבות אבותינו לטיפול במחלות והם למעשה המקור הראשוני להמצאת תרופות. היום, בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית, יודעים להפיק חלק מהחומרים הטבעיים בצורה סינטטית, אבל המקור שלהם הגיע מעולם הצומח.

אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר הוא צמח האצבעונית ארגמנית (דיגיטליס בלטינית ו-DI HUANG בסינית). צמח זה נמצא בשימוש רחב ברפואה הסינית כבר כמה אלפי שנים בצורותיו השונות והוא התגלגל לאורך השנים למערב עד שהופקה ממנו תרופה לטיפול באי ספיקת לב והפרעות קצב הלב.

צמחי מרפא ברפואה הסינית

צמחי מרפא

צמחי מרפא הוא שם כולל לפורמולות שנרקחו ונמצאו כבעלות ערך מרפא . בקטגוריה זו נכללים כל חלקי הצמח (גזע, עלים, פרחים, שורשים ,זרעים, פירות), מינרלים, ואף בעלי חיים או חלקים מהם, לדוגמא קרן של אייל או פרה. כן, גם בעלי חיים נכנסים תחת הקטגוריה של צמחי מרפא אך בארץ רוב המוצרים המגיעים מן החי אסורים ליבוא מסיבות רבות כמו צער בעלי חיים, כשרות ועוד. 

צמחי המרפא ברפואה הסינית מחולקים לקטגוריות לפי הקריטריונים הבאים:

  • טעם- מתוק, מלוח, חמוץ, חריף, ארומטי, מר, מתוק.
  • מה הם עושים/מה הכיוון האנרגטי שלהם- מכווצים, מניעים, מחזקים, מפזרים וכו'.
  • טמפרטורה- קר, קריר, חמים, נייטרלי.
  • לאילו מרידיאנים או איברים הם נכנסים.
  • האם מחזקים יין או יאנג, צ'י או דם וכן הלאה.

אז איך מטפלים בעזרת צמחים רפואיים סיניים

שלב ראשון – אבחנה 

תשאול מקיף, אבחנת דופק ולשון, התבוננות ואבחנת גוף.

שלב שני – בחירת צמחים

לאחר האבחנה של המטפל (ממליצה לקרוא את המאמר 10 טיפים איך לבחור מטפל), תתבצע בחירה מדויקת של צמחי המרפא עבור אותו מטופל. כל מטופל יקבל מרשם ייחודי רק לו, אפילו אם שני מטופלים הגיעו עם אותם תסמינים.

צמחי מרפא

שלב שלישי – הכנת הפורמולה

ניתן להכין פורמולות במספר שיטות, החל מזמני בישול שונים לכל צמח ושיטות עיבוד שונות כמו טיגון לדוגמא.את הפורמולות מכינים בבתי מרקחת בהזמנה אישית.

בישול RAW- היא השיטה המסורתית המקובלת בסין. המטופל מקבל שקית עם צמחים מיובשים והוראות בישול. בבית הוא מכין את הפורמולה בסיר קטן ושותה במהלך היום.

טנקטורה- פורמולה על בסיס אלכוהול, שבה משרים את הצמחים בתוך תמיסה אלכוהולית והחומרים הפעילים שבצמח משתחררים לתוך הנוזל.

גרנולות- פורמולה באבקה שמוהלים במעט מים או לחלופין ניתן לקפסל את הגרנולות. שיטה מודרנית מאוד שמנגישה את הצמחים גם לאלה שמאוד נרתעים מהריח והטעם.

מיוחד לילדים ותינוקות- פורמולה בהכנה מיוחדת לילדים על בסיס גליצרין בתוספת סירופ חרובים או דבש ,ממש כמו סירופ לטיפול בכאבי גרון, רק בהתאמה אישית ועשויה מצמחים.

למי מתאים טיפול בצמחי מרפא

צמחי מרפא

צמחי המרפא מתאימים גם לקטנים וגם לגדולים שבינינו, הם עוזרים במגוון רחב של מכאובים ובעיות בריאותיות, מסייעים בחיזוק מערכת החיסון ויכולים להקל על סימפטומים ומחלות כמו כאבי בטן, שלשולים, עצירות, אסטמה, מחלות עור, חוסר איזון של בלוטת התריס,מחלות מעי דלקתיות, סכרת, עייפות כרונית, כאבי מחזור, בעיות שינה, לתמיכה בחולים אונקולוגיים ועוד.אצל קטנטנים ניתן לשלב בטיפול לנוזלים באוזניים,שפעות ווירוסים חוזרים,ענייני בטן,אסטמה של העור,מחלות נשימה ועוד.

The Rubix Cube is is not the only twisty puzzle, there are many more. Learn about the Pyraminx, the 2×2 and 4×4 cubes, the Megaminx on Ruwix.

רוצים לקבוע תור?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם