קליניקה לרפואה מסורתית לילדים ומבוגרים

תזונה מסורתית

מה מעניין אותך בתזונה מסורתית?

במשפט מה זה תזונה מסורתית

תזונה מסורתית היא מושג דיי כללי למכלול הידע שנאסף לאורך מאות ואלפי שנים במקומות שונים בעולם על היחסים בין האדם למזון כזה או אחר והשימוש בתזונה כטיפול מונע מחלות ולא רק כמקור אנרגיה.

בהרחבה

תזונה מקרוביוטית

מכיוון שלפני לא כל כך הרבה זמן( 200-300 שנים ) עיקר הטיפול בחולה היה דרך מזון וצמחי מרפא, הייתה חשיבות מאוד גדולה לתזונה שלנו בשלבי חיים שונים, בזמן מחלה או אחריה. בעצם זו הייתה התרופה העיקרית והנגישה ביותר.

מאות שנים של תצפיות על מיליוני חולים אוכלים מאכל כזה או אחר, לימד את המרפאים איזה תכונות יש לכל מזון ומה הוא גורם בגוף האדם. כך למשל למדו שמיץ כרוב מרגיע גירוי של ריריות הקיבה, שהטימין הוא טוב לכיוח ליחה, שדייסת אורז היא קלה לעיכול ומעכבת יציאות. היום כבר ניתן לבודד בכל מזון כזה את החומרים הפעילים ולהסביר גם למה, פעם פשוט הסתמכו על תוצאות.

הידע הזה יחד עם הידע האבחנתי של התבוננות במטופל, בדיקת הדופק, הלשון, בדיקה גופנית(כלים אלו היו עד לא מזמן שימושיים בקרב כל הרופאים, עד המצאת מכונות ההדמייה)כל אלו הביאו את המרפה לאבחנה אודות המטופל ובהתאם לכך התאמת התפריט.

כל התהליך הזה קרה במקביל במדינות רבות, ביבשות שונות וזהו המחקר של פעם.

טרנדים תזונתים האם זה מתאים לכם ?

העולם מלא בטרנדים של תזונה,  וכל יום מוצאים שיטה חדשה לאכול נכון, מוצאים עוד מזון על שעולה הון תועפות והמידע פשוט לא נגמר.

חלק טוענים שפלאו היא התרופה לכל המחלות, אחרים הולכים מאה שמונים מעלות לצד השני ומהללים את הטבעונות, ויש את התזונה הקטוגנית, צום לסרוגין, פירותנות ועוד ועוד. ברוב הקבוצות האלה חסרים קבוצות מזון שלמות כמו חלבון מהחיי, פחמימות, מזון מבושל, או קבוצות שמסומנות כבעייתיות בדעה הרווחת כמו מוצרי חלב, סוכר , גלוטן .

תזונה מקרוביוטית

פגשתי לא מעט אנשים שתזונה כזו או אחרת הצליחה לאזן אותם, להבריא אותם מתסמינים כאלה ואחרים כך שאני לא טוענת כנגד אף אחד מהשיטות האלה.

אבל, ויש אבל, ישנם לא מעט אנשים שניסו שיטה כזו או אחרת והרגישו שאין שינוי במצבם הבריאותי ולעיתים אף חוו החמרה.

כל זה מביא אותי לדבר אחד, אף אחת מהגישות האלה היא לא מספיק פרטנית. היא מסתכלת על הכלל ולא על הפרט. לכן תמיד יהיו כאלה שיקלעו לטיפוס שהתזונה מאזנת אותם וייהנו מהטבה בריאותית ויהיו כאלה שיפלו עוד עמוק יותר.

תזונה מסורתית- איך זה עובד בקליניקה

בהתאמת תפריט למטופל, הכל חשוב. קודם כל האבחנה של מי המטופל שעומד מולי, לאחר מכן האבחנה של מחלה או הסימפטומים מהם סובל.

כשאני בונה תפריט טיפולי חשוב לפרט כל פרט לאוכל שלנו החל ממה אוכלים, מתי, איך וכו'.

בישול המזון– ישנם שיטות בישול רבות החל מצלייה, אפייה, בישול, אידוי, הקפצה ,כבישה ועוד. גם לכך יש הרבה פעמים חשיבות בהרכבת התפריט. מטופל שיקבל הנחייה לתבשילים בבישול ארוך לעומת מטופל שיונחה להקפיץ את הירקות, או לאדות. תסכימו איתי שמלפפון חיי הוא שונה בתחליט ממלפפון כבוש.

תזונה מקרוביוטית

סוג המזון– נדבר על סוגי דגנים, סוגי קטניות, סוגי חלבון מהחיי, ונבחר את המזונות שהכי מתאימים לאבחנה. לדוגמא דוחן לעומת אורז, גריסים לעומת אמרנט. כל אחד צריך משהו אחר

מתי– מאוד חשוב לא רק מה אוכלים אלא מתי, והרבה פעמים זו בעיה רצינית אצל מטופלים. הקפדה על סדר אכילה, מתי אוכלים איזה סוג מזון.

תבלינים– מרכיב מרכזי ביכולת שלנו להשפיע על אנרגטיקה של מזון. תבלינים הם מזון בעל איכות מרוכזת מאוד ולכן חשוב מאוד לדעת להשתמש בהם נכון. ולמרות שקינמון הוא תבלין נפוץ ,יש אנשים שכדאי להם להמעיט ואף להימנע ממנו.

שתיה– ולמה שלא נהפוך את השתיה שלנו לחלק מהטיפול? חליטות מותאמות משלימות את התמונה של כל התפריט ונותנות בוסט רציני מאוד להצלחת הטיפול.

מה לא- ולבסוף חשוב גם להגיד מה לא. לחלק מהמטופלים יהיה צורך לשים על זה דגש רציני, למרות שלרוב אני מעדיפה לדבר על מה כן. ברגע שעושים מה שצריך, אין צורך לדבר על מה לא אוכלים, זה נעלם לבד.

כמה זמן נמשך טיפול

כשבאים אלי לטיפול בתזונה אני רוצה לייצר תהליך. רצף טיפולי. אחד הדברים שהכי קשה לנו להתמודד איתם זה כשמשנים לנו את הצלחת.

האוכל שלנו זו המסורת ,התרבות, טעמים של בית, אוכל של אמא וכל המושגים הנוסטלגיים האלה שיש להם חשיבות אדירה. לכן שינוי תזונתי לוקח זמן. אני לא מצפה מאף אחד לצאת מהקליניקה עם תפריט לחזור הביתה להחליף מקרר יחד עם התוכן כי זה כמעט ולא אנושי. השינוי בא צעד אחר צעד, כמו בניין שנבנה לבנה אחר לבנה. ונדרשת כאן סבלנות גם שלי וגם של המטופל שלי.

שילוב כלים וטיפים ליישום

חלק מתהליך השינוי התזונתי הוא ללמוד להתנהל במטבח. אנחנו לומדים יחד איך להתכונן לשבוע, איך לפנות זמן לבישול והכנה, איך ומה אפשר להקפיא, מה תמיד צריך להיות מוכן ועוד. איך לטפל בקטניות בצורה נכונה, איך להכין ירקות כבושים ועוד.

סיכום:

יש לי הערכה גדולה מאוד לידע שנצבר שנים על גבי שנים. הרבה מהידע הזה הוביל את החוקרים של היום לאלפי גילויים והוכחות מדעיות רק כי מישהו פעם טען טענה.

למסורת יש כוח, יש מאות שנים של ניסיון וכבר עשרות שנים של ניסיון מוכח בעולם של היום.

היום גם רופאים יודעים את העוצמה שבשינוי התזונתי וקמים יותר ויותר מחקרים שחוקרים את התזונה כטיפול במחלה לכל דבר בדיוק כמו תרופה.

בעיני תזונה זו תרופה עוצמתית שרובנו כלל לא מודעים לכוחה. אז תנו כבוד לאוכל ותתחילו לאכול לא רק כדי לשבוע אלא גם כדי להיות בריאים.

רוצים לקבוע תור?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

רגע לפני שאתם בורחים, רוצים לקבוע איתי פגישת ייעוץ ב ZOOM ללא עלות?

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם