10 טיפים איך לבחור מטפל\ת

שיתוף ב facebook
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב google
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב twitter
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב linkedin
תיהיו חברתים תשתפו

מי שמתלבט לגבי שילוב הרפואה המשלימה בטיפול והתחזוקה השוטפת של הגוף אולי ימצא כאן כמה טיפים מועילים למציאת המטפל הנכון עבורם.

כידוע לא חסר היום שיטות שונות ומגוונות שבאו מרפואות עתיקות ברחבי העולם כמו הרפואה ההודית, איורוודה והרפואה הסינית וכן פיתוחים חדשים יותר כמו הומאופתיה, נטורופתיה,  אוסטאופתיה ועוד מיני שיטות מדהימות שכולם נועדו להפיק  את המיטב מהיכולת של גופנו לרפא את עצמו.

התחום רווי שיטות טיפול ומטפלים נפלאים, אך כיוון שאין חקיקה ברורה ומגובשת לגבי הרפואה

בחירת מטפל

המשלימה בארץ, השוק מלא גם בלא מעט שרלטנים, חובבנים ואנשים שהמקצוע האמיתי שלהם הוא לעשות קצת כסף.

אין בכוונתי להרתיע אותם, אלא להפך המטרה היא להפוך אתכם לצרכנים חכמים של הטיפולים האלה שבמידה ותבחרו בהם, אתם גם תגיעו לאיש מקצוע איכותי, וללא ספק תצאו נשכרים.

לפני 8 שנים לא ידעתי דבר על תחום הרפואה המשלימה, התמזל מזלי ועל המטפל הראשון קלעתי בול. זה גם מה שהביא אותי ללמוד את התחום. אך לאורך השנים כאשר פניתי לכל מיני שיטות נפלתי לא פעם על שרלטנים שלצערי עלו לי בכסף רב. כדי שאתם לא תיפלו איפה שאני נפלתי ותקבלו החלטות חכמות ממני. אם במקרה כבר יצא לכם לחוות חוויה לא נעימה בתחום הטיפולים המשלימים אנא אל תתייאשו !

אנסה כאן למחוק את אות הקלון שהטלתם על התחום הנפלא הזה של הרפואה המשלימה ולתת לכם ביטחון וכלים לצאת לחיפוש נוסף.

הנה 10 טיפים שיעזרו לכם לנתב את דרככם בחיפוש:

  1. קופות החולים: כיום כל קופות החולים מציעות טיפולים אלטרנטיביים במגוון שיטות. חשוב לדעת שקופות חולים מקבלות רק מטפלים שסיימו בהצלחה ובעלי תעודות גמר מבתי ספר הגדולים והמובילים בתחום הרפואה המשלימה בארץ. לא יתקבל מטפל שעשה קורס של חודשיים בסין או בתאילנד לטפל בקופת חולים.
  2. בית ספר מוביל: להלן חלק גדול מבתי הספר המובילים בתחום ביניהם קמפוס ברושים של אוניברסיטת תל אביב, רידמן, תמורות, מירב, מדיסין, בית הספר לחקלאות ברחובות. חשוב לדעת שבארץ אין עדיין תואר ברפואה משלימה אלא רק לימודי תעודה של 4 שנים.
  3. אגודה לריפוי סיני מסורתי: זוהי אגודה שכיום היא הגוף הגדול ביותר של התאגדות מטפלי הרפואה הסינית שמייצגת אותנו בכנסת ומול כל גורם אחר. כדי להיות חבר אגודה ישנו מבחן ארצי שחובה לעבור, לכן השתייכות לאגודה זו הוא סינון בפני עצמו.(חשוב לציין שזו לא חובה לכן גם אם המטפל שלכם לא חבר אגודה זה לא בהכרח פוסל אותו או אומר שהוא אינו למד באחת מבתי הספר הטובים.)
  4. לגבי התואר דוקטור: כמו שצוין בסעיף 2 אין בארץ לימודי תואר ראשון ולכן מי שמציג עצמו באתר שלו או בדףבחירת מטפל הפייסבוק שלו כדוקטור חשוב להבין מהיכן התואר. לא פעם תחום הרפואה המשלימה מגיע כהסבת מקצוע והמטפלים בעלי תארים בתחומים שונים החל מהייטק ועד קונדיטורים, אחיות, רופאים, מהנדסים, ועוד. אם התואר דוקטור מופיעה אל תתביישו לשאול האם הוא שייך לרפואה המשלימה או משמש לפעמים כהטייה של ציבור המבקרים באתר כדי ליצור רשת ביטחון ולהזמין טיפול. כמובן שאסייג ואומר שיש מטפלים שלמדו בארצות הברית או באירופה והם בהחלט יכולים להיות בעלי תארים של דוקטור בתחום הרפואה המשלימה ולכן הכי חשוב לשאול את המטפל עצמו.
  5. התמחות: בתום שנות הלימוד, רבים בוחרים תחום התמחות או מספר תחומים להתמקצע בהם. הם יכולים לעבור התמחות בבתי חולים בסין, או בארץ במגוון השיטות הקיימות. אם יש לכם בעיה ספציפית מאוד שבה אתם רוצים לטפל, אפשר לנסות ולחפש מטפל עם התמחות בתחום. כמובן שבמסגרת הלימודים ישנה התייחסות למגוון רחב של תלונות המטופלים אבל כשמישהו בוחר להתמקצע סביר להניח שהוא צובר נסיון רב לאורך השנים בתחום המדובר. אין זה אומר שהמטפל ללא התמחות או אחד שמתמחה במשהו אחר לא יוכל לעזור, אך חשוב לדעת גם שתחום ההתמחויות קיים.
  6. קרוב לאזור שלכם :כמובן שלא פחות חשוב לחפש מטפל שקרוב למקור מגוריכם או לעבודה שלכם, כדי שתוכלו להתנייד בנוח. זה נשמע טריוויאלי אך לרוב טיפול ברפואה משלימה אינו מסתיים בביקור חד פעמי או אפילו לא בסדרה של 10 טיפולים, אלא משהו שמכניסים לחיים באופן שוטף והביקורים הם אחת לשבוע או לשבועיים. לא כדאי להפסיק את הטיפולים בגלל חוסר נוחות. עדיף מראש לבחור מקום שנוח לכם מכל הבחינות.
  7. טיפול בהתאם לתלונה-כמובן סוג טיפול בהתאם לתלונה. אם יש לכם בעיות עור, טיפולי מגע זה מדהים אבל פחות יעיל, לעומת זאת נטורופתיה או דיקור או צמחי מרפא,הומאופתיה יהיו יעילים הרבה יותר. אם התלונה היא כאבי גב או ברכיים, כמובן שכדאי לחשוב על דיקור או טיפולי מגע, אוסטאופתיה, שיטת אלכסנדר וכו.
  8. תחפשו אותם באינטרנט: כיום להרבה מאוד מטפלים ישנו דף פייסבוק או אתר באינטרנט או גם וגם בו תוכלו בחירת מטפל להתרשם רושם ראשוני. לרוב מופיעה תמונה של המטפל, לעיתים קרובות תופיע תמצית כלשהי לגבי מקום בו למד והשיטות בהם מטפל.
  9. אחרי שהחלטתם על מטפל : בכל מקרה והחלטתם על מטפל כלשהו, חבר טוב המליץ לכם, קראתם עליו בפורומים ,אל תתביישו, תרימו טלפון ותשאלו אותו היכן למד. זה לגיטימי ביותר, בסופו של דבר אתם מפקידים בידיו את הבריאות שלכם.מעבר לזה במפגש הראשון שלכם עם המטפל תשאלו כמה זמן לדעתכם צריך כדי לראות שינוי במצבכם. חשוב לציין שמכיוון שאף מטפל לא ייתן לכם גלולת קסם, תהליכים כאלה לרוב לוקחים זמן, בעיקר אם מדובר במחלות כרוניות או בעיות שאתם סוחבים איתכם כבר 20 שנה. לכן דרוש אורח רוח ונכונות לתהליכי שינוי. אבל שינויים קטנים מתחילים לאחר מספר טיפולים גם אם הם מינוריים. מטפל טוב יעקוב אחר השינויים ואם לא יראה שיש תנועה כלשהי הוא יפנה אתכם למישהו אחר, מעשה מאוד הוגן שקורה לא מעט בתחום הזה ובעיני הוא מוערך ומראה על שקיפות ואחריות של המטפל על בריאותכם וכספכם.
  10. שזה מרגיש לא נכון זה לא נכון :בימים אלה שהמדיה והרשת גועשות על רקע ההטרדות המיניות חשוב קודם כל לדעת שבכל טיפול אתם רשאים לליווי אם תבחרו בכך. מעבר לזה אין שום טיפול שדורש מכם להתפשט לכדי ערום בחדר טיפולים. מטפל צריך לבקש מכם רשות להרים חולצה אם יש לו צורך לבדוק את הבטן שלכם או לשים מחט באזור בית החזה העליון או הגב או כל מקום אחר. אם אתם בטיפול ראשון, תקבלו הסבר על מה הולך לקרות ולמה, ואם לא אז תשאלו .בכל מקרה שאתם לא מרגישים בנוח בחדר פשוט הפסיקו את הטיפול ותצאו. כמו בכל אירוע אחר שהייתם קמים ועוזבים. בחדר טיפולים לא יכולה להיות אווירה מינית או חושנית אלא רק אוירה מקצועית ועניינית גם כשמדובר בדיקור באזורים יותר אישיים.

לסיכום:

בחירת מטפל

אני ממליצה לכם להגיע לטיפול עם לב פתוח ומקום לקבל ידע חדש, להיות מוכנים לשינוי אפילו הקטן ביותר בחייכם ולבטוח באדם הנמצא מולכם. רוב האנשים הם טובים והגונים וכדאי תמיד לזכור את זה. תפקידו של מטפל הוא להעביר אליכם את הידע הרלוונטי עבורכם כדי להיטיב עם הבריאות הגופנית והנפשית שלכם, ללא הידיים המושטות שלכם קדימה, יהיה קשה מאוד להביא לשינוי המיוחל. אז פתחו את ליבכם ותהנו מהדרך!

 

באהבה רבה מרינה.

"הבריאות ביידיים שלנו "

מאמרים במיוחד בשבילך 

All articles loaded
No more articles to load