קליניקה לרפואה מסורתית לילדים ומבוגרים

peaceful

center

peaceful

center

המטפל הנכון – טיפים חשובים לבחירת מטפל/ת מתאים עבורכם

קרוהן טיפולים אלטרנטיביים

כיום ישנן שפע של שיטות טיפול שונות ומגוונות המגיעות אלינו מרפואות עתיקות ברחבי העולם כמו איורוודה, הרפואה ההודית והרפואה הסינית, וכן פיתוחים חדשים יותר כמו הומאופתיה, נטורופתיה, אוסטאופתיה ועוד מיני שיטות מדהימות שכולן נועדו להפיק את המיטב מגופנו ולעזור לו לרפא את עצמו.התחום רווי שיטות טיפול ומטפלים נפלאים, אך מכיוון שאין חקיקה ברורה ומגובשת לגבי הרפואה המשלימה בארץ, השוק מלא גם בשרלטנים, חובבנים ואנשים שהמקצוע האמיתי שלהם הוא לעשות כסף על גבי המטופלים. אין בכוונתי להרתיע אתכם, אלא להפוך אתכם לצרכנים חכמים של טיפולים אלו, כך שבמידה ותחליטו להיות מטופלים ברפואה משלימה, אתם תדעו כיצד לבחור מטפל מקצועי ואיכותי שמתאים לכם. טיפול אצל מטפל טוב ואיכותי יכול לעשות הבדל עצום באיכות חייכם ובתפיסה שלכם על הרפואה המשלימה. אתן את החוויה האישית שלי כדוגמא. לפני כ-8 שנים הלכתי לסדרת טיפולים אצל מטפל כשלא היה לי ידע מקדים בתחום הרפואה המשלימה. לשמחתי הרבה, התמזל מזלי וקלעתי בול! המטפל היה מקצועי, קשוב לצרכי ועזר לי מאוד בתהליך. בזכות אותה חוויה חיובית ומוצלחת, החלטתי ללמוד בעצמי את התחום ולעסוק בו כיום.

בחירת מטפל

לא תמיד היה לי מזל טוב כל כך.

לאורך השנים, כאשר פניתי לשיטות ומטפלים שונים במטרה לחקור את התחום, נפלתי לא פעם על שרלטנים שעלו לי בלא מעט כסף ועוגמת נפש. החוויות האלו הביאו אותי לכתוב מאמר זה ולדאוג שגם אם חוויתם חוויה לא נעימה בתחום הטיפולים המשלימים, אתם תדעו פעם הבאה איך לקבל החלטה נכונה וחכמה. אנסה בכמה טיפים פשוטים למחוק את אות הקלון שהטלתם על התחום הנפלא הזה ולתת לכם ביטחון וכלים לצאת לחיפוש נוסף.

אז הנה 10 טיפים שיעזרו לכם בחיפוש אחר המטפל הנכון עבורכם:

 1. קופות החולים: מלבד טיפולים קונבנציונליים, כיום כל קופות החולים מציעות טיפולים אלטרנטיביים במגוון שיטות. חשוב לדעת שקופות החולים מעסיקות רק מטפלים שסיימו בהצלחה לימודי רפואה משלימה בתחומם והם בעלי תעודות גמר מבתי הספר הגדולים והמובילים בתחום הרפואה המשלימה בארץ. הן מקפידות על מקצועיות המטפלים ולא יתקבל לטפל בהן מטפל שעשה קורס קצר בסין או אינו בעל תעודת גמר מבית ספר מוכר. בנוסף, אחד החסמים להתחלת טיפולים משלימים הוא המחיר. קופות החולים מציעות טיפולים על ידי מטפלים מקצועיים במחיר מסובסד לאלו שאינם יכולים להרשות לעצמם לשלם למטפל פרטי.
 2. בית ספר מוביל: חשוב לדעת כי בארץ אין עדיין תואר ברפואה משלימה אלא רק לימודי תעודה של 4 שנים. להלן חלק מבתי הספר המובילים בתחום בארץ: קמפוס ברושים של אוניברסיטת תל אביב, רידמן, תמורות, מירב, מדיסין, בית הספר לחקלאות ברחובות. לפני שאתם מגיעים לטיפול, שאלו את המטפל היכן למד ואף בקשו לראות תעודת גמר.
 3. האגודה לריפוי סיני מסורתי: הגוף הגדול ביותר של התאגדות מטפלי הרפואה הסינית בארץ, האגודה מייצגת אותנו בכנסת ומול כל גורם רשמי אחר. כדי להיות חבר באגודה, ישנו
 4. מבחן ארצי שהמטפל חייב לעבור. השתייכות לאגודה זו, יכולה להוות כלי סינון בבחירת המטפל. חשוב לציין, הצטרפות לאגודה איננה חובה ולכן גם אם המטפל שלכם לא חבר אגודה, אין זו סיבה בהכרח לפסול אותו או לחשוב שאינו למד בבית ספר מוכר ונחשב.
 5. דוקטור לרפואה משלימה? כפי שצוין בסעיף 2, אין בארץ לימודי אקדמיה לרפואה משלימה ולכן אם מטפל מציג את עצמו באתר או בדף הפייסבוק שלו כדוקטור, חשוב להבין מהיכן התואר. יכול לקרות מצב שבו המטפל הגיע לתחום הרפואה המשלימה כהסבת מקצוע והתואר שלו הוא מתחום אחר לחלוטין (למשל מהנדס שהפך להיות מטפל), במקרים אלו התואר משמש להטייה של ציבור המבקרים באתר כדי ליצור רשת ביטחון ולהזמין טיפול. יחד עם זאת, חשוב לציין כי ישנם מטפלים אשר למדו רפואה משלימה בארצות הברית או באירופה והם בהחלט יכולים להיות בעלי תארים אקדמיים בתחום זה. בקיצור, אם מופיע התואר דוקטור, אל תתביישו לשאול את המטפל היכן הוא למד את התואר והאם התואר שייך לתחום הרפואה המשלימה.
 6. התמחות: במסגרת הלימודים ישנה התייחסות למגוון רחב של תלונות המטופלים. בתום שנות הלימוד, המטפל לעיתים בוחר תחום התמחות אחד או מספר תחומי התמחות להתמקצע בהם. ישנה אפשרות לעבור התמחות בבתי חולים בסין או בארץ במגוון השיטות הקיימות. אם יש לכם בעיה ספציפית מאוד שבה אתם רוצים לטפל, אפשר לנסות ולחפש מטפל שיש לו התמחות בתחום של אותה בעיה. כשמטפל בוחר להתמקצע בתחום מסוים, סביר להניח שהוא צובר ניסיון רב לאורך השנים בתחום זה. אין זה אומר שמטפל ללא התמחות או כזה שמתמחה בתחום אחר לא יוכל לעזור, אך חשוב לדעת שתחום ההתמחויות קיים גם ברפואה המשלימה.
 7. קרוב ונעים: חשוב לחפש מטפל שעורך את טיפוליו קרוב למקום מגוריכם או באזור מקום העבודה שלכם כדי שתוכלו להתנייד בנוחות. זה יכול להישמע נושא זניח, אך לרוב טיפול ברפואה משלימה אינו חד פעמי ואף לא מדובר בסדרת טיפולים קצרה, אלא עניין שמכניסים לחיים באופן שוטף וקבוע. אם יהיה לכם מטפל טוב, אתם תרצו להגיע לטיפול בתדירות גבוהה, אחת לשבוע או שבועיים. חבל להפסיק טיפול טוב ומועיל רק בגלל טרחה או חוסר נוחות. בחרו מראש מקום טיפול שנוח לכם מכל הבחינות.
 8. טיפול בהתאם לתלונה: חשוב לבחור את שיטת הטיפול המתאימה לבעיה. לדוגמא, אם יש לכם בעיות עור, טיפולי מגע זה אמנם מדהים אבל פחות יעיל במקרה הזה. לעומת זאת, טיפול באמצעות נטורופתיה, תזונה מסורתית, דיקור או צמחי מרפא, יהיו יעילים הרבה יותר במקרה כזה.
 9. תחפשו אותם באינטרנט: כיום להרבה מאוד מטפלים ישנו דף פייסבוק או אתר אינטרנט, בהם תוכלו להתרשם מהם במבט ראשון. שימו לב לביקורות, עיינו קצת בתמונות של המטפל והטיפולים, קראו את התמצית שהוא כותב לגבי המקומות בו למד והשיטות בהן הוא מטפל. תראו אם אתם מצליחים להתחבר אליו ולמה שאתם רואים שם. אתם יכולים אף לנסות לשלוח הודעה לאחד הממליצים ולשאול על הטיפול שעבר.
 10. בחרתי מטפל, מה עכשיו: לאחר ששמעתם על מטפל שהומלץ לכם על ידי חבר או דרך הרשת,  תרימו טלפון ותערכו איתו שיחה ראשונית. בשיחה זו תשאלו אותו על שיטות הטיפול, היכן למד ואף תשתפו בקצרה מדוע החלטתם להתחיל טיפול. זה לגיטימי ביותר, בסופו של דבר אתם מפקידים בידיו את הבריאות שלכם. מעבר לכך, במפגש הראשון בניכם, תשאלו אותו תוך כמה זמן לדעתו ניתן יהיה לראות שינוי במצבכם, כך תקבלו תמונת מצב ותדעו להגיד האם הטיפול מועיל לכם או לא בהמשך.  נדרש אורח רוח ונכונות לתהליכי שינוי, אף מטפל לא יכול לתת לכם גלולת קסם, תהליכים אלו לוקחים זמן, בעיקר אם מדובר במחלות כרוניות או בעיות שאתם סוחבים איתכם כבר 20 שנה. יחד עם זאת, לאחר מספר טיפולים, אמורים להופיע שינויים קטנים גם אם הם מינוריים. מטפל טוב יעקוב אחר השינויים ואם לא יראה שיש תנועה כלשהי, הוא יפנה אתכם למטפל אחר שיכול לעזור לכם יותר. זהו מעשה מאוד הוגן שקורה לא מעט בתחום הרפואה המשלימה ובעיני הוא מוערך ומראה על שקיפות ואחריות של המטפל על בריאותכם וכספכם.
 11. לכו לפי תחושת הבטן שלכם: בימים אלו, בהם הרשת גועשת על רקע ההטרדות המיניות שקורות בחדרי טיפולים על ידי רופאים ומטפלים,

חשוב שתדעו:

 • בכל מקרה בו אתם מרגישים לא בנוח בחדר, פשוט הפסיקו את הטיפול ותצאו. כמו בכל אירוע אחר שבו הייתם קמים ועוזבים.
 • בכל טיפול אתם רשאים לצרף מלווה, אם תבחרו בכך.
 • אין שום טיפול שדורש מכם להתפשט לכדי עירום בחדר טיפולים.
 • מטפל צריך לבקש מכם רשות לפני שהוא מרים חולצה לצורך בדיקה או כשהוא מעוניין לטפל באזור אינטימי כמו בית חזה עליון או בטן תחתונה.
 • אם אתם בטיפול ראשון, אתם אמורים לקבל הסבר על מה הולך לקרות בטיפול ולמה, ואם לא קיבלתם, תשאלו!
 • בחדר טיפולים לא יכולה להיות אווירה מינית או חושנית אלא רק אוירה מקצועית ועניינית גם כשמדובר בדיקור באזורים אינטימיים.

לסיכום:

בחירת מטפל

אני ממליצה לכם להגיע לטיפול משלים עם לב פתוח ורצון לקבל ידע חדש, להיות מוכנים לשינוי בחייכם ולבטוח באדם הנמצא מולכם. רוב האנשים בעולם הם טובים והגונים וכדאי תמיד לזכור את זה. תפקידו של מטפל הוא להעביר אליכם את הידע הרלוונטי עבורכם כדי להיטיב עם הבריאות הגופנית והנפשית שלכם. אם לא תושיטו את ידיכם קדימה ותחבקו את התהליך, יהיה קשה מאוד להביא לשינוי המיוחל. אז פתחו את ליבכם ותהנו מהדרך!באהבה רבה מרינה.

מסנן מאמרים

IBD- מחלות מעיים
אורך חיים בריא
טיפול בילד/ה
טיפול בנשים
טיפול בצמחי מרפא
רפואה מסורתית
תזונה

מאמרים נוספים

PFAPA (פיפאפה)
PFAPA מה זה ?
 אצל תינוקות_Gastro-Esophageal Reflux
רפלוקס אצל תינוקות Gastro-Esophageal Reflux
אטופיק דרמטיטיס_אסתמה של העור
אסתמה של העור(אטופיק דרמטיטיס)
 ראשית הפרעות קשב וריכוז ADHD
בעיות קשב וריכוז והקשר לארוחת הבוקר
 אוזניים תמונה ראשית
דלקת אוזניים אצל ילדים ותינוקות
תזונה ותרבות השפע
עידן השפע התזונתי, אמת או שקר?
רפואה אינטגרטיבית
רפואה אינטגרטיבית - השילוב המנצח
סטרס טיפול
הצילו ! אני בסטרס
מניעת מחלות חורף
מניעת מחלות חורף המלצות וטיפים
לגדל ילד בריא
לגדל ילד בריא-ארוחת בוקר
אלמנט עיצובי

השאירו פרטים

לקבלת פרטים לגבי הטיפול מלאו את הטופס