עצירות-לקחת אחריות על העיכול שלנו

שיתוף ב facebook
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב google
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב twitter
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב linkedin
תיהיו חברתים תשתפו

עצירותאנחנו לא אוהבים לדבר על קקי. זה מביך, ולרוב זה גם מסריח. אנחנו יכולים לדבר שעות על אוכל, אבל לא על מה שנשאר ממנו בסוף יום במעמקי האסלות. אז מה נשאר לי לעשות? לדבר על מה שאף אחד לא רוצה לדבר עליו: הקקי שלנו.

מערכת העיכול זהו צינור שמתחיל בפה שלנו ונגמר אי שם בין הלחיים של הישבן. זהו צינור ארוך שבנוי ממספר איברים שמטרתם להעביר את המזון שאנו אוכלים מסכת תהליכים ועיבודים כדי לברור מה טוב לגופנו ומה כדאי להשליך הלאה לדישון😊

כדי שמערכת כזו תפיק את המירב מהמזון שלנו היא צריכה לעבוד פיקס, וזה תלוי במספר גורמים: הרגלי האכילה שלנו שכוללים את סוג האוכל, מתי אנחנו אוכלים אותו ובאיזו כמות, מהירות ועוד. הרגלי היציאות שלנו שכוללים את התדירות ,את הזמן שאנחנו מפנים לזה או לא מפנים לזה ביום יום שלנו וכמובן תקינות המערכת עצמה הן מבחינה מבנית והן מבחינה תפקודית. כמובן שישנם גם גורמים חיצוניים שיכולים להשפיע כמו תרופות קבועות לדוגמא.

בפרק הזה החלטתי שנתמקד בעצירות ומה אנחנו יכולים לעשות כדי להתמודד

עם התופעה הנפוצה הזו ומה לרפואה הסינית יש לתרום..

מה היא עצירות:

אז קודם כל בואו נבין מה היא עצירות:" תסמין במערכת עיכול במסגרתו בן אדם או בעל חיים אחר מתקשה לפנות פסולת צואתית שהצטברה במעי.

עצירות מלווה לעיתים בתחושת מלאות ברום הבטן, נפיחות בטנית, גזים,צרבות,חוסר תאבון ולפעמים אף בחילות, צואה יבשה(אך לא בהכרח),קושי ביציאה, טנזמוס (חוסר תחושת התרוקנות מלאה),טחורים, כאבי בטן ובמקרים קיצוניים יכולה אף להיווצר חסימת מעיים.

עצירות יכולה להיות אקוטית וחד פעמית, לדוגמא ארוחה כבדה מאוד שאכלנו(ארוחת חג למשל),או יום שלא שתינו מספיק.

אך עצירות יכולה ללוות את האדם רוב חייו כמצב כרוני.

נשים במהלך ההריון ואחרי הלידה גם סובלות לא מעט מעצירות שלפעמים מסתדרת מעצמה ולפעמים המערכת צריכה מעט עזרה מאיתנו.

לא מעט נשים בגיל המעבר יסבלו מעצירות כתופעה חדשה או אם כבר סבלו קודם ,העצירות אף יכולה להחריף בגיל הזה.

תדירות היציאות משתנה מאדם לאדם, וגם אם אין יציאה כל יום זה עדיין לא מצביע על מצב בעייתי,כל עוד אין לכם את התופעות שציינתי קודם והבטן שלכם נינוחה ושלווה.

אז למה זה קורה?עצירות

סיבות אפשריות הן כמו שציינתי התזונה שלנו, אוכל יבש-קרקרים, כריכים כאוכל עיקרי,

שתייה לא מספקת של מים(קפה וקולה לא נחשבים לשתיה),ושינוי הכמויות בהתאם לשינוי העונה(כלומר הגברת השתיה בימי הקיץ החמים)

מחסור בתנועה ובפעילות גופנית,עבודה יושבנית.

נטייה להתאפק ולא להתפנות ברגע שיש צורך-לאורך זמן יכול להיווצר כשל עצבי באזור פי הטבעת ולהביא למצב שאין אותות למוח מהאזור הטבעתי שהצואה הגיעה לפינוי.* ישיבה לא נכונה בשירותים,משלשלים למיניהם,ולפעמים גם מבנה לא אופייני של המעיים שמקשה מכנית על פינוי הצואה.

ועכשיו אני ארשום גם את המילה הנדושה סטרס ואסביר גם למה.

כאשר הגוף נמצא במצב "עקה" סטרס,מצב שפעם אבות אבותינו הינו נסים על נפשם מאיזו ממוטה,הגוף מזרים את הדם הרחק ממערכת העיכול לכיוון הלב והשרירים על מנת לברוח,מה שלרוב אנחנו לא עושים בישיבה בפקק ארוך למשל כשאנחנו מאחרים לעבודה ואיזה אדיוט עוד צופר לנו ומקלל דרך השמשה.

בקיצור ולעניין,במצבי סטרס,יש הספקה מועטה מאוד למערכת העיכול ולכן גם העיכול של המזון נפגע או מתעכב וגם הפריסטלטיקה מועטת.פעם הבאה שאתם חווים על עצמכם "מנוסה ממוטה" תרגישו מה מצב השרירים שלכם ותראו שהכל נמצא בטונוס גבוה מאוד והדבר האחרון שהמוח שלכם חושב באותו רגע זו ישיבה נינוחה על האסלה עם עיתון ביד.

איך זה משפיע על הגוף לאורך זמן?

מעבר לתופעות שאנחנו מרגישים בעצירות כמו גזים ,מלאות ועוד, עצירות כשלעצמה ובעיקר אחת עיקשת שנשארת לאורך זמן משפיעה על מערכות נוספות בגוף שלנו.

זו אחת ממערכות פינוי הפסולת  הגדולות והעיקריות שיש לנו בגוף ואם היא לא עומדת בקצב ו"תוקעת" את התנועה, הרעלנים לא מתפנים בזמן מהגוף שלנו סובל מזה. לכן בעיני זהו תסמין שחייבים  להתייחס אליו בהקדם.

אז מה עושים?

חברים,לא הכל אבוד. יש לא מעט דברים שתלויים בנו ובהרגלים שלנו, ואף פעם לא מאוחר ללמוד הרגלים חדשים כדי להרגיש טוב יותר.
כלל ראשון:עצירות
קקי דורש את הזמן שלו. כמו שאנחנו מקפידים(אני מקווה) לפנות זמן לאוכל, לא לאכול תוך כדי הליכה או עמידה או
בזריזות ב5 דקות ככה ראוי גם להתייחס לזמן פינוי הפסולת. תבנו את הבוקר שלכם כך שישאיר לכם לפחות 10 דקות לשבת בנחת ולתת לפעולה מקום לקרות. וגם אם זה לא קורה בהתחלה ,לא להתייאש,הגוף צריך את הזמן להיזכר או ללמוד מחדש .זכרו אנחנו מלאי סבלנות.

כלל שני:
הצטיידו בשרפרף נמוך כדי להגביה את הרגליים. הפעולה הזו מיישרת את המעי היורד ובכך מאפשרת תנועה חלקה יותר של הצואה ללא פיתולים מיותרים.במקום ללחוץ חזק, מה שיכול מאוד להכאיב ולהחמיר טחורים למי שיש, תנשמו נשימות עמוקות לבטן ,זה עושה עיסוי קל למעיים ומעודד תנועה.

כלל שלישי:
אמרנו שהאוכל שלנו בהחלט משפיע גם על הפסולת שלנו, תאכלו אוכל "רטוב"! תתחילו את הבוקר עם כוס מים חמימים עם נענע ולימון ותתניעו כך את המערכת או איזו חליטה מנחמת שאתם אוהבים.
מרקים,שייקים של פירות(ביתיים),לפתן שזיפים(כיף מאוד בעיקר בימי הקיץ),חליטות צמחים(במקום קפה שמשתן),מספר פירות במהלך היום שיספקו גם נוזלים וגם סיבים. תסתובבו עם בקבוק מים איתכםלא רק בקיץ.
זרעים מאוד טובים לסיכוך המעי:זרעי פשתן טחונים(מעל סלט,בתוך יוגורט),זרעי ציה,גרעיני דלעת וחמניות.
מי קוקוס עשירים באשלגן,מינרל שחשוב מאוד לפעולת מעיים.
תלעסו טוב את האוכל,זה גם מקל על מערכת העיכול בפירוק האוכל וגם מזרז את התהליך.

כלל רביעי:
אולי היתי צריכה לשים אותו ראשון: הקשיבו לגוף שלכם! אם הוא מאותת לכם שהגיע הזמן להתפנות,לא לדחות את זה,גם אם אתם צופים במשחקי הכס,אתם באמצע בילוי בבר,אתם בדייט,או בישיבה או בכל מקום אחר. אם יש אפשרות להתפנות אל תפספסו. אל תתנו לסוגרים שלכם להתמרמר ולנקום בכם מאוחר יותר.

כלל חמישי:
תנועה.כל תנועה שתבחרו,מה שליבכם חפץ בו.בלי תנועה אין חיים.תתחילו לזוז.תבחרו לכם כל סוג פעילות ולו ההזויה ביותר שמרגשת אותכם, והכניסו אותה לאט ובהדרגה לתוך החיים שלכם .אני מאמינה שזה יביא לשינוי גדול הרבה יותר ממה שאתם מצפים. שווה להשקיע.
מצרפת לכם סרטון למטה לעיסוי בטן שאפשר לעשות על בסיס יומי, בבוקר או בערב לפני השינה.

מה הסינים אומרים על זה?

 

עד שלא למדתי רפואה סינית לדבר על קקי היה גם טאבו בשבילי.

עצירות

היום אין מטופל שלא אשאל אותו על מרקם, צבע,ריח ותדירות היציאות שלו. בהתחלה זה גורם למבוכה אצל רובנו, בסוף זו השיחה שהכי הינו רוצים לדבר. בעיני איכות חיים זה מעל הכל. וקקי טוב זה איכות חיים.

בעיניים הסיניות מערכת העיכול שלנו נמצאת תחת אלמנט האדמה. הבסיס שלנו,המרכז שלנו, האלמנט שאחראי על כל השינויים בחיים שלנו. אמא אדמה,זה הבית.

מישהו פעם אמר לי שתמיד צריך להיות טוב ונוח בבית. ויש אפילו אסכולות ברפואה הסינית שמטפלות בכל הבעיות של האדם דרך אלמנט האדמה.

העיכול שלנו משפיע  על רמת האנרגיה שלנו במהלך היום,על איכות השינה,על מצב הרוח,על הנינוחות והקלילות שלנו.

עצירות יכולה להיגרם ממגוון סינדרומים סיניים,בהם חוסר דם,תקיעות של זרימת צ'י(אנרגיה),הצטברות חום, חולשה של מערכת העיכול ועוד.

בקליניקה שלי אני משלבת את השיאצו והמגע בבטן,עם המחטים  וצמחי המרפא לפי האבחנה האישית של המטופל .כל אחד הוא מיוחד ולכן גם הסיבות למצבים הגופניים הרבה פעמים שונות ומגוונות. אם יש מקום לשינוי אורחות חיים זה בהחלט גם חלק נכבד מהטיפול.

אבל בעיקר אני רוצה להבין למה זה קורה, מה בדפוסי ההתנהלות שלנו גורמים למערכת כו מרכזית לצאת מאיזון. שם קוראת הרבה פעמים העבודה האמיתית.

צריך להבין ולזכור שרובנו נולדים כשהכל תקין,בריאים לחלוטין.אם לא קרתה טראומה במהלך החיים השינויים שקורים במערכות שלנו הרבה פעמים קורים כתוצאה מהרגלי החיים שלנו,מדפוסי המחשבה שלנו,ממי שאנחנו.אני מרשה לעצמי להגיד את זה כי את הסיפור שלי אתם מכירים.אני מאמינה שיש לנו תמיד אחריות לפחות חלקית על מה שקורה.וזה אושר גדול מפני  שזה אומר שיש מקום לשינוי.

על כך ממליצה בחום לקרוא בספר "תחושות בטן"

"הבריאות ביידיים שלנו "

מאמרים במיוחד בשבילך 

All articles loaded
No more articles to load