סתיו היא עונת מעבר גם לנו

שיתוף ב facebook
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב google
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב twitter
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב linkedin
תיהיו חברתים תשתפו

יש שיגידו שהסתיו הוא הזמן לעצמינו    

עונת מעבר

בארצנו הקטנטונת לא ממש קיימת עונת מעבר ולא רואים הבדל ניכר בין החורף לסתיו אך כל עונה טומנת בתוכה אנרגטיקה שונה

ומיוחדת. מי מכם שהתחיל להרגיש מעט שונה בשבועות האחרונים ועוד לא יודע בדיוק איך לנסח את זה, תרשו לי להזכיר לכם שבסך הכל האדם, הוא עוד ישות של הטבע. גופנו מרגיש ומשתנה בהתאם למה שקורה מחוץ לחלון, בדיוק כמו שהעץ וחתול הרחוב מגיבים לשינוי. הסתיו ! הוא כבר כאן

.

הפילוסופיה הסינית.

עונת מעבר

הפילוסופיה שמאחורי הרפואה הסינית נבנתה על התבוננות של אלפי שנים בטבע ובאדם כחלק ממנה. חכמי סין ראו איך האדם חווה בגופו ובנפשו שינויים במהלך השנה יחד עם המעבר בין העונות. זוהי תנועה הדרגתית ומתמדת שקוראת בתוכנו ויש לה ביטוי פיזי ונפשי.

חכמי הסינים ראו מתי איברים מסוימים חזקים יותר ומתי נחלשים, מתי

יופיעו מחלות מסוימות ותחושות פיזיות שונות,

מתי כדאי לאכול אוכל כזה או אחר כדי להתאים את עצמינו בצורה הכי טובה למזג אויר, מתי נהיה מכונסים יותר ומתי פורצים קדימה וסוחפים.

 

עונת הסתיו

היא עונת המעבר בין הקיץ(שיא היאנג) והחורף (שיא

היין) וזוהי העונה שבה אנחנו מכינים את

עונת מעבר

עצמינו כמו הדובים ושאר בעלי החיים, לחורף הקרב ובא. החקלאים מעבדים את האדמה וזורעים מחדש לקראת האביב, בכפרים מכינים את העצים להסקה, תופרים בגדים חמים ומכינים שימורים לחורף.

זוהי עונה של חשבון נפש, מסכם לאט לאט את הקיץ המטורף שחלף עליו, ועושה חשבון נפש על השנה שהולכת ומסתיימת.

האלמנט שמאפיין את הסתיו הוא המתכת. אלמנט המתכת מכילה בתוכה שני איברים הריאות והמעי הגס.

שני איברים שלכאורה נראים חסרי כל קשר אך מיד תבינו את הדינמיקה ביניהם.

הריאות בשעון הסיני קיבלו את השעות מ3-5 בבוקר ואילו המעי הגס את השעות 5-7 בבוקר.

הקשר ההדוק ביניהם הוא, שדרך הריאות אנחנו נושמים אויר טהור ודרך המעי הגס מוציאים את כל הפסולת הגשמית.

אין לנו מקום להכניס אויר אם אנחנו לא יודעים גם לשחרר את הפסולת. וזה נכון גם לפסולת הרגשית שנאגרת במהלך השנה והיכולת שלנו לשחרר גם אותה, להרגיש את ההקלה ואת הריק שנוצר כדי לקבל מחדש.

זוהי העונה שהעומס על הריאות גובר, הרוח קרירה יותר, יבשה יותר, מי מאתנו שיש לו ריאות חלשות  ירגיש פתאום קושי לנשום עמוק בערבים, יובש בעור והתחלה של מגוון השפעות ונזלות. חשוב לשים לב גם למערכת העיכול שלנו,

הימים הופכים קרים יותר ופתאום אנחנו שותים פחות ופחות והיובש משתלט גם על המעי הגס ואנחנו מוצאים את עצמינו עם עצירות

.

אז איך נכין את עצמינו לסתיו ולחורף שקרב ובא:

  • תורידו קצב – קודם כל ההמלצה שלי היא להוריד קצב. לא סתם אורך היום מתקצר ופתאום אנחנו מרגישים מעט איטיים יותר. זה בסדר, אל תתנגדו לתחושות האלה, חבקו אותן. תבחרו לבלות ערב מול סרט טוב או ספר טוב ולא עוד בר רועש. הגוף שלכם מבקש את הזמן הזה לעצמו, קבלו את זה באהבה.
  • שינוי תזונתי –תתחילו להחליף את סלטי הקיץ  הקרים במשהו מחמם יותר. ירקות בתנור לדוגמא או אפילו ירקות שהוקפצו כמה דקות על מחבת.
  • תוסיפו לתזונה היומית – תוסיפיו תבלינים מעט מחממים וארומטיים. זה יכול להיות 2 תרמילי הל לקפה של הבוקר, תה עם מקל קינמון או ציפורן, תבשילים עם תוספת של ג'ינג'ר או קצת פלפל אדום (עכשיו העונה)
  • תתחילו לשלב מרקים מה שאתם אוהבים, לפחות 3-4 פעמים בשבוע .ניתן לתבל גם את המרק בחווייג', קארי, או כל שילוב אחר שמועדף עליכם של מגוון התבלינים.
  • תרגיל לחיזוק הריאות – ניתן לבצע כל תרגיל שאתם מכירים מעולם היוגה או ממקום אחר. אבל למי שלא מכיר
    תרגיל כזה  אני אמליץ לכם על תרגיל נחמד לחיזוק הריאות וגם לשחרור אזור בית החזה אם תקועים  שם עוד רגשות שלא הצלחתם לשחרר. את התרגיל ניתן לבצע בישיבה או בעמידה. 
  • נושמים נשימה עמוקה עונת מעברלבית החזה ובנשיפה מתופפים עם האגרופים שלנו על בית החזה ומוציאים צליל. זה יכול להיות שיר שאתם אוהבים או כל צליל אחר שבא לכם. תרגיל מעולה להזרים צ'י לאזור בית החזה, לחזק את הריאות ואת הנשימה שלנו.
  • עוד דבר קטן-אולי ישמע לכם מוזר, אבל לבכות. כמובן לא לבכות בכוח אבל אם עדיין נשארה לכם תחושה שמשהו תקוע בבית החזה שלכם, שאתם לא מצליחים לקחת נשימה עמוקה ומלאה, תבכו.

בכי היא יכולת מדהימה לשטוף הכל החוצה.  אז תבכו בלי להתבייש.

"הבריאות ביידיים שלנו "

מאמרים במיוחד בשבילך 

All articles loaded
No more articles to load