קליניקה לרפואה מסורתית לילדים ומבוגרים

מתכון לירקות כבושים- ירקות פרוביוטים

שיתוף ב facebook
שתפו אותי, זה בריא.
שיתוף ב whatsapp
שתפו אותי, זה בריא.
שיתוף ב twitter
שתפו אותי, זה בריא.
שיתוף ב linkedin
שתפו אותי, זה בריא.

פרוביוטיקה בצנצנת

ירקות כבושים

אנחנו מתים על הטעם שלהם, הם משתלבים נהדר לצד מנות רבות ויש הרבה וריאציות ושילובים שלהם, אלו הם הירקות הכבושים (מוחמצים)! הרבה מאיתנו לא יודעים שצורה זו של שימור ירקות (אם נעשית בדרך המסורתית) לא נועדה במקור רק להשגת הטעם החמצמץ והטעים שמשלים כל מנה ושהיא טומנת בחובה סיבה בריאותית חשובה.

מהעבר עד להיום

מסתבר שירקות כבושים הם בין המאכלים החשובים ביותר לאדם. תהליך הכבישה מייצר חיידקים טובים  שתורמים רבות לאיזון אוכלוסיית המעי המגוונת שלנו. אוכלוסייה זו נפגעת לא פעם מאי אלו תרופות, מזונות ומחלות, וכך מאבדת חלק מחיידקים טובים אלו. לכן עלינו ללכת אלפי שנים אחורה, אל השיטה של אבותינו החכמים, ולהתחיל לאכול ירקות כבושים אשר יעזרו לעיכול שלנו ולנו להרגיש טוב יותר.

תעשו שלום, לא מלחמה

ירקות כבושים

מי שעדיין לא נחשפו ליתרונות הפרוביוטיקה בחיינו ועדיין נלחמים בחיידקים שבגופנו, עצרו! ותתחילו להשכין שלום באמצעות צעד פשוט וטעים.

גם אם אתם בריאים ומרגישים מעולה, ירקות כבושים תמיד צריכים להיות בביתכם ולהופיע על שולחן האוכל שלוש פעמים ביום. הילדים שלכם יודו לכם, הם גם יהנו מהטעם המעולה וגם מהבונוס הבריאותי. חשוב להרגיל את הקטנטנים למנהגים בריאים כבר מגיל צעיר. עכשיו אתם בטח אומרים "נו  מעולה אני מת על מלפפון חמוץ, אוכל כמעט עם כל ארוחה!".

אז זהו..שיש בעיה קטנטנה

ירקות כבושים

98 אחוז מהחמוצים המתועשים לא נעשים בדרך המסורתית והבריאה (והסופר פשוטה) ולכן הם מאבדים לחלוטין את הפן הבריאותי שיש לירקות כבושים. הוספה של חומץ וחומרים משמרים פוגע ביכולת החיידקים הטובים להתפתח. אך אל תדאגו, הכנת החמוצים בבית, זו חוויה פשוטה ומעבר לכך, מעניינת! קצת כמו לגדל יצור חי. אז פתחו את המקרר, תראו אם יש לכם כמה מלפפונים מיותרים, ראש כרוב שאינו בשימוש, כמה גזרים או כל ירק אחר שהוא לטעמכם ויאללה לניסוי!

חשוב לדעת

ירקות כבושים

אם יש לכם מעי רגיז, או מחלת מעי דלקתית, לא בטוח שתוכלו לאכול את הירק, הכל תלוי מה הירק ובאיזה שלב של המחלה אתם נמצאים.

אבל! אתם יכולים בהחלט לשתות מהנוזל בצנצנת, הוא לא פחות עשיר בפרוביוטיקה.

מרכיבים

 5-6 מלפפונים (או אריזה של מלפפוני מיני)

מלח (לפי גודל הצנצנת וכמות המלפפונים, הסבר במתכון)

מים

4-5 שיני שום

8 ענפי שמיר

2-3 עלי דפנה

2-4 זרעי ציפורן

1-2 פלפל חריף

חופן קטן של פלפל שחור שלם (או כל תבלין לטעמכם. מלבד המלח, כל התבלינים הנ"ל אינם חובה אך מוסיפים מאוד לטעם של המלפפונים, שחקו איתם לפי טעמכם האישי)

הוראות הכנה

  1. קחו צנצנת נקייה, ניתן גם לעקר אותה. פשוט להכניס צנצנת נקיה ללא המכסה לחצי דקה למיקרו.שימו לב שאין מתכת מחוברת לצנצנת.
  2. לסדר את המלפפונים בצנצנת, עדיף לבחור את הדקים וה"יבשים יותר" וכך הם ישארו קרנצ'ים בסוף התהליך. 
  3. להוסיף לצנצנת עם המלפפונים את התבלינים שבחרתם.
  4. להכין תמיסת מים עם מלח. על כל כוס וחצי מים, 2 כפיות שטוחות מלח (שימו לב: אני השתמשתי במלח הימלאיה שהוא פחות מלוח ממלח שולחן רגיל, אז אם אתם משתמשים במלח רגיל שימו פחות). לערבב עד שכל המלח נמס. כמות התמיסה תלויה בגודל הצנצנת וכמות המלפפונים. המשחק הוא שלכם.
  5. למלא את הצנצנת במים עד שכל המלפפונים מכוסים ולסגור עם מכסה.
  6. להניח את הצנצנת בארון. אם אין אפשרות, אפשר על השיש. 
  7. כעת יש לחכות בסבלנות 5-7 ימים עד שהירקות יהיו מוכנים. כן זהו החלק היותר מאתגר ?. מפעם לפעם תבדקו את הצנצנת שלכם. בכל זאת, יצורים חיים מתפתחים שם. אפשר לפתוח את הצנצנת פעם או פעמיים רק כדי לשחרר מעט את הגז שהצטבר ולסגור שוב.
  8. תהליך התסיסה בעיצומו. לאחר מספר ימים, כשתפתחו את הצנצנת, עליכם לראות בועות על פני השטח ועוד מלא בועות שעולות ממעמקי הצנצנת. זה אומר שהצלחתם בגדול! אחרי הפתיחה עדיף לשמור במקרר..בתאבון!

טיפים נוספים

  • בפעם הבאה שתחליטו להכין חמוצים, לא משנה באיזה ירק תבחרו, אתם יכולים להשתמש בחלק מהנוזלים מהצנצנת הקודמת. גם הנוזלים עשירים בפרוביוטיקה. זה יקצר את תהליך התסיסה של הצנצנת השנייה וכך הלאה.
  • ניתן להכין כמה צנצנות במקביל, כל עוד הצנצנת סגורה היא יכולה להישמר חודשים בארון. אין צורך לפתוח את כולם אחרי 7 ימים.