מתכון לגהי

שיתוף ב facebook
שתפו אותי, זה בריא.
שיתוף ב whatsapp
שתפו אותי, זה בריא.
שיתוף ב twitter
שתפו אותי, זה בריא.
שיתוף ב linkedin
שתפו אותי, זה בריא.
מתכון גהי

הגהי שמו הגיע מהודו (יש לי גם מתכון לצ'אי הודי אם בא לכם), התימנים מכירים אותו כסמנה או בפשטות חמאה מזוקקת.זהו בעצם השומן של החמאה ללא המרכיב החלבוני של החלב, הלקטוז. הגהי ידוע אלפי שנים באיכויותיו וערכיו התזונתיים והוא בהחלט קל להכנה, קל לעיכול, טעים להפליא ויכול להחליף את החמאה בכל מתכון. בגלל בישול החמאה טעמו של הגהי מעט קרמלי והוא הולך נפלא בכריכים, מאפים ,טיגון ופשוט ככה על פרוסת לחם(למזלנו יש מתכון ללחם מחמצת ללא לישה ).

אז מה בריא בגהי?

1.הגהי מכיל חומצה בוטירית(מהמילה באטר באנגלית) אלה בעצם חומצות שומן קצרות שעוזרות לאנשים עם מחלות מעיים בכך שיכולות להפחית כאבי בטן, לעזור במניעת הדליפה מריריות המעי(ליאקי גאט)  כלומר תורמות לריפוי תאי המעי, ובכך לעזור במצבים של מחלות מעיים ותסמונת המעי הרגיש.

מתכון גהי

2.הגהי מוריד רמות דלקת בכל הגוף. כמו גם במחלות מעיים אך לא רק, צריכה של חומצה בוטירית נמצאה יעילה להפחתת הדלקת בגוף ולתמיכה וויסות המערכת החיסונית שלנו.

  1. אנשים שנמנעים ממוצרי חלב בגלל רגישות ללקטוז יכולים לצרוך את הגהי ללא חשש. כמות הלקטוז שנשארת לאחר תהליך הזיקוק היא מזערית. כמובן מדובר על רגישות ללקטוז(גזים,נפיחות,שלשולים) ולא אלרגיה ללקטוז.

 חשוב לדעת: היחס בין החמאה לגהי הוא, על כל 250 גרם חמאה שתמיסו תקבלו בערך 200 גרם גהי משובח.

מרכיבים:

  • חמאה
  • סיר קטן- יבש לחלוטין(חשוב מאוד)
  • צנצנת

הוראות הכנה:

  •  לבשל את החמאה כ30-40 דקות על אש נמוכה.

  • כל כמה דקות תיווצר לכם שכבה דקה נוספת של קצף שצריך לכפות. בזהירות ועם כף יבשה.

  • במקביל תראו שכבה לבנה שנוצרת בתחתית הסיר, אלה חלק מחלבוני החלב ששוקעים.

  • בתום הבישול הגהי צריך להיות בצבע צהוב ושקוף.

  • לצנן כמה דקות.

בחירת החמאה חשובה מאוד- כאשר אתם בוחרים חמאה צבעה המקורי צריך להיות צהבהב(חמאה ממקור של פרה) והרכיבים שלה צריכים להיות רק חלב או שמנת וחיידקים טובים. אם תמצאו במרכיבים דברים נוספים כמו שמן דקל,שמן קוקוס, או תוספים אחרים תדעו שהחמאה הזו לא מומלצת להכנת הגהי.

ניתן כמובן להשתמש גם בחמאת עזים למי שאוהב, צבע הגהי יהיה לבן.

טיפים נוספים

בזמן שהגהי עוד נוזלי, ניתן לחלק לצנצנת נוספת ולהוסיף קורט מלח ושום כתוש. יוצא ממרח מעולה